קרנית

מחלות קרנית:

פטריגיום – מכונה גם Surfer’s eye – זו רקמה בשרנית היוצרת קרום ורוד על גבי לחמית העין (הכיסוי השקוף של לובן העין), המכסה גם את הקרנית. הקרום לעתים נותר בגודל זהה במשך שנים רבות, ולעתים גדל מההיקף לכיוון מרכז האישון, וקשור לחשיפה מרובה לשמש. זהו לא גידול סרטני, והוא דורש הסרה כירורגית בניתוח כאשר גורם לפגיעה בראיה, לדלקות חוזרות או מסיבות קוסמטיות.

מחלות קרנית

הסתמנות קלינית:

  • אודם ונפיחות בלחמית
  • אזור מורם על פני הלחמית
  • תחושה של גרד, יובש, תחושת גוף זר בעין
  • טשטוש ראיה – כאשר הקרום מכסה את הקרנית באזור ציר הראיה או מעוות אותה

טיפול:

בשלבים הראשונים ניתן לטפל באי הנוחות המשנית בטיפות מסוג תחליפי דמעות, או בטיפות סטרואידים.

כאשר הקרום גדל / מסיבות קוסמטיות – הדרך היעילה ביותר לטפל בבעיה היא בניתוח. במהלך הניתוח נכרת הפטריגיום, ואת אזור החסר מכסים ברקמה של לחמית הנקצרת מאזור מוסתר של העין, מתחת לעפעף העליון. מטרת הכיסוי היא להפחית מאד את הסיכוי להישנות הפטריגיום (שנע בין 5-20% עם השתל, וכ80% ללא השתל). ניתוח הסרת הפטריגיום מתבצע בהרדמה מקומית. במרבית המקרים לאחר הניתוח מונחת עדשת מגע טיפולית על העין שמוסרת בביקורת. יש להזליף טיפות עד הביקורת ויתכנו אי נוחות ואודם בעין המנותחת בשבועות שלאחר הניתוח.

סיבוכים אפשריים: ניתוח הפטריגיום הוא ניתוח חוץ עיני, בטוח ביותר עם שיעור סיבוכים נמוך. כמו בכל פרוצדורה יתכנו סיבוכים כגון: זיהום, דימום, הידקקות של לובן העין, הישנות הפטריגיום ויצירת granuloma שהיא רקמת צלקת באזור הניתוח שלעתים יש צורך לכרות.

מחלות קרנית